منطقه آزاد فرصت تاریخی برای اقتصاد استان اردبیل

رضا کریمی: منطقه آزاد تجاری استان اردبیل می تواند نقطه عطفی در حوزه اقتصادی استان اردبیل باشد که تصویب آن نیازمند همت هر هفت نماینده استان در مجلس شورای اسلامی است.

بعد از اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی در استان اردبیل در هیات دولت رای آورد، دولت تدبیر و امید در کمترین زمان ممکن و بدون فوت وقت لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد تا با تصویب در پارلمان کشور این منطقه در استان اردبیل ایجاد شود.

اردبیل با وجود قدمت تاریخی که زمانی بازار آن محلی برای تجارت در منطقه بوده است اما در اقتصاد مظلوم واقع شده است. حتی بعد از استان شدن اردبیل که بیش از ۲۲ سال از آن می گذرد هنوز این استان نتوانسته است در حوزه اقتصاد به شکوفایی لازم برسد و هنوز هم اقتصاد استان از یک تبعیض تاریخی رنج می برد که نتیجه آن در آمارها و شاخصه های اقتصادی مشخص است، به همین دلیل سرانه درآمدی مردم استان اردبیل نصف میانگین سرانه درآمدی کشور است.

 

رنج تاریخی اقتصاد استان اردبیل از آنجا محرز است که این استان سهمیه چندانی در سرمایه گذاری های دولتی نداشته و ندارد در حالی که در استان های دیگر بیشتر کارخانه های مادر از طریق سرمایه گذاری دولتی ایجاد شده است و این واحدهای تولیدی در طول مسیر دهه های گذشته، به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب ارتقای اقتصاد استان های دیگر بوده است. صنایع مادر که در برخی استان های حتی چندین واحد تولیدی زیرشاخه آنها هم ایجاد شده و گاهی خود به عنوان عاملی برای سرمایه گذاران هم بوده اند اما استان اردبیل از چنین سرمایه گذاری هایی به دلایل مختلف محروم بوده است.

حالا با اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی، امکان سرمایه گذاری مستقیم دولت در استان وجود ندارد اما دولت می تواند با فراهم ساختن زیرساخت های مورد نظر سرمایه گذاران، مقدمات سرمایه گذاری در منطقه را فراهم کند. منطقه آزاد تجاری یکی از این زیرساخت های اقتصادی است که با توجه به مزیت هایی که دارد می تواند موجب جذب سرمایه گذاران به منطقه شود.

تبعیت از قانون تجارت بین المللی، معافیت های مالیاتی، عدم تبعیت از قوانین داخل کشور و مزیت های دیگر سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ترغیب می کند و حتی می تواند موجب جذب بانک ها و بیمه های بین المللی باشد.

امروز به همت دولت تدبیر و امید، فرصت ویژه ای برای استان اردبیل به وجود آمده است که این فرصت تاریخی نباید به همین راحتی از دست برود. در این مورد چون کار از دست دولت خارج شده و در دست قوه مقننه است، نیازمند همت ۷ نماینده استان است تا با رایزنی و مذاکرات با دیگر نمایندگان رای لازم را برای تصویب این منطقه کسب کنند وگرنه اردبیل بار دیگر یک فرصت تاریخی را از دست خواهد داد.

3 دیدگاه برای “منطقه آزاد فرصت تاریخی برای اقتصاد استان اردبیل

 1. کاندیدای مردمی
  کاندیدای مردمی یعنی
  سادگی
  سادگی در عین بی ادعایی
  بی ادعایی در عین تواضع
  تواضع در عین کارآیی
  مردمی در بیان در سلوک در دل در زبان
  تواضع در عین اخلاص
  در عین لیاقت
  کاندیدای مردمی یعنی
  کاندیدای دلها
  نه کاندیدای حسابها و سودها و زیانها
  کاندیدای مردمی یعنی
  سالهای سال
  دردهای مردم محله ها و روستاها را
  با مردم
  نشسته بر روی زانوها
  در کنار مردم
  زیستن و درک کردن
  کاندیدای مردمی یعنی
  کاندیدای دردآشنا
  کاندیدای مردمی یعنی
  کاندیدای همه شهرها همه اقشار همه اقوام همه زبانها همه دلها
  کاندیدای مردمی یعنی
  رضا کریمی
  ***
  کاندیدای آزاد
  کاندیدای آزاد یعنی:
  آزاد از هوچی گری
  آزاد از عوام فریبی
  آزاد از رأی خریدن
  آزاد از زبان بازی
  آزاد از باندبازی
  کاندیدای آزاد یعنی
  رضا کریمی
  ***

  کاندیدای مستقل
  کاندیدای مستقل یعنی:
  به قشر خاصی پشتگرم نبودن
  به قشر خاصی قولهای آنچنانی ندادن
  به افراد خاصی مدیون نبودن
  به بوق و کرنا و های و هوی تکیه نکردن
  به شهر و قوم خاصی تکیه نکردن
  کاندیدای مستقل یعنی
  رضا کریمی
  ***

 2. مهندس رضا کریمی یکی از شخصیت های بزرگ جامعه حسینت است .ایشان تلاش شایانی جهت بهبودی اوضاع مناطقی را که در حوزه شان بوده را نموده اند و دلسوزی و صداقت و فعال بودن خود را ثابت کرده اند و حال با تشخیص دقیق مردم از نماینده خود ارزوی موفقیت در این مسیر را داریم .
  راهی شدن مهندس رضا کریمی را به بهارستان تبریک میگویم .
  از طرف خانواده : قهرمانی

 3. با عرض ادب واحترام سلام خسته نباشید جناب اقای مهندس کریمی (چندنفر بهم گفتند شما ادم خیری هستید ) ،اینجانب محمدهادی قربانی.فرزند اکبر.من ۳۰سال سن دارم،چندین سال نامزد دارم،ولی بعلت مشکلات مالی و اجاره نشینی نمی توانم ازدواج کنم،مدتی هم هست،مصالح ساختمانی گران شده،و خشکسالی کارگری نیست،من نیز فن خاصی بلد نیستم جز کارگری،اطرافیانم هم توان مالی ندارند کمکم کنند ازدواج کنم،تصمیم گرفتم برای شما نامه بفرستم،شاید فرجی شد،خواهشمندم اگر امکان داره به من کمک مالی کنید ازدواج کنم و بهتر زندگی کنم مدتی هست اجاره خونه برام مشکلی بزرگ شده،اگر یه کمک کوچکی اندازه اجاره خونه به من کمک کنید،یه مشکل بزرگ من حل کردید بخدا روم نمیشه اینها حضوری بیام بگم.خیلی ممنون و متشکرم از زحمات شما.شماره تماس من ۰۹۳۳۶۱۶۶۴۷۷٫مجبور نبودم شماره عابرم نمیفرستادم.شماره عابر بانک رفاه (۵۸۹۴۶۳۱۵۳۵۹۸۹۰۸۱)بنام محمدهادی قربانی.تو راخدا کمک کن.موفق،سربلند و سلامت باشی در پناه الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *